- Odpovědnost za nakládání s odpadními a elektrickými a elektronickými zařízeními (OEEZ)
Pokud společnost vyrábí nebo prodává elektrická a elektronická zařízení např. počítače, ledničky, mobilní telefony, osvětlení a další elektrozařízení. Podle evropských i vnitrostátních právních předpisů jednotlivých zemí je třeba zajistit, aby byla po skončení životnosti elektrozařízení řádně zpracována a a předána k likvidaci.
Jak na to?
- zaregistrovat se u příslušných orgánů v dané zemi tj. zapsat se do registru v každé zemi, kde zařízení distribuujete nebo prodáváte
- na základě registrace je třeba podávat pravidelnou zprávu o množství prodaných elektrických a elektronických zařízení
- organizovat a financovat sběr, zpracování, recyklaci a další využití vašich výrobků sami nebo přes partnery
- jakožto distributor poskytovat službu zpětného odběru, kde zákazníci mohou odpadní elektrické a elektronické zařízení bezplatně vrátit
- jakožto výrobce vyhovět příslušným směrnicím např. o omezení používání nebezpečných látek
- Potřebná registrace u příslušných orgánů v dané zemi odpovědných za OEEZ
V každé zemi EU, kde své výrobky prodáváte nebo dovážíte musíte svou společnost zaregistrovat u příslušných orgánů odpovědných za nakládání s OEEZ, které jsou sdruženy v rámci EU. Registrace je povinná při dovozu byť jedné jediné žárovky. V menším množství jsou vstupní poplatky pro dovozce velmi zatěžující a je třeba zvážit možný dovoz.
- Registraci je nutné provést před prvním vývozem do dané země. V každí zemi platí trochu jiná pravidla pro registraci i z hlediska finančního. Jsou tu však určité podobnosti a to zvolení prostředníka tj. osoby, která je v dané zemi usazena a která tuto službu přes daný systém zprostředkovává. Následně je možná registrace do kolektivního systému. S touto registrací se však pojí poplatky, které např. v Německu se pohybují okolo 2000 Eur v prvním roce byť byste dovezli jen jednu žárovku.
- Registrace není nutná pokud subjekt, pro který se elektrozařízení dováží není konečným uživatelem např. dodávání do obchodů, prodejcům nebo jiné osobě, která elektrozařízení dále přeprodává. Doporučujeme pokud výrobce neplní v dané zemi tyto povinnosti, ale plní je za něj někdo jiný tuto situaci ošetřit, aby bylo při kontrolním jednání jasné jaký subjekt je za vykazování odpovědný.
- Podávání zpráv
Po zahájení prodeje výrobků označených štítkem OEEZ na trhu EU musíte vnitrostátním orgánům pravidelně předkládat zprávu s podrobnými údaji o typech zařízení, které jste vyrobili, distribuovali nebo prodali, a v jakém množství. Jak již bylo uvedeno v bodě 2. jednáte přes prostředníka pokud v dané zemi není společnost usazena.
- Nakládání s OEEZ
Jakmile spotřebitel zařízení, které jste vyrobili, distribuovali nebo prodali, vyřadí, musíte se podílet na jeho správné likvidaci. Můžete se rozhodnout, zda se zapojíte do již existujícího kolektivního systému nakládání s odpady v této oblasti, nebo si zřídíte vlastní systém.
- Kolektivní systémy
Kolektivní systémy existují ve většině zemí EU. Zřídil je buď soukromý sektor nebo vláda. Tyto systémy umožňují výrobcům, distributorům a prodejcům plnit povinnosti související s nakládáním s odpady společně. Fungují na základě placeného členství.
Kromě financování a organizování sběru, zpracování, dalšího využití a recyklace OEEZ mohou služby v rámci těchto systémů zahrnovat:
- vedení záznamů o všech výrobcích, které členové režimu vyrobili, distribuovali nebo prodali
- předkládání zpráv vnitrostátním orgánům
- osvětové kampaně pro spotřebitele o významu řádného nakládání s EEZ
- Povinná označení
Mnoho výrobků musí před tím, než se mohou začít v EU prodávat, dostat označení CE – bez ohledu na to, kde byly vyrobeny. Zkontrolujte si, zda je označení CE povinné, zda se vztahuje na vaše výrobky a jak jej umístit.